Една кампания за изкореняване на омразата и дискриминацията
Неправителствената организация „Партньори за демократична промяна“-Словакия, съвместно с „Mузеен квартал“ във Виена, откри ново произведение на изкуството целящо да вдъхнови поляризиращото се общество да премисли позициите си и го прави по един неочакван начин – с разрязване на дивани наполовина.
Инициативата наречена „Дивани на мира“ събира двама души с противоположни мнения по теми като бежанци, религия и феминизъм. Разрязва техните дивани на две, след което събира двете половини в едно цяло и среща хората, които не се познават, като записва видео с разговора между тях.
Кампанията е в подкрепа на дейността на Европейска мрежа за ненасилие и диалог, която се бори с намаляване на противоречивите мнения в Централна и Източна Европа чрез обучения, конференции и обмяна на добри практики.
Онлайн филмът в рамките на кампанията „Дивани на мира“ изпраща ясно послание—когато разговаряме с хора, имащи противоположно мнение на нашето, сформираме по-добра гледна точка.
Целта на кампанията е да подтикне хората да подпишат петиция и да се включат в диалог с хора, имащи противоположно мнение на тяхното.
„Диванът е страхотно място за диалог между хора с противоположни мнения. Той е перфектният символ. Седейки на дивана се чувстваме в своя дом, вместо на сцена за диалог”, споделя д-р Кристиан Щрасер, директор на „Музеен квартал“, Виена.
Според доклад на Върховния комисариат на ООН за бежанците от март 2018 г. основните опасения на местното население в България са свързани с това, че бежанците биха могли да извършат престъпления (60%), да разпространят своите културни обичаи и религиозни вярвания (48%) и да разпространят болести (39%).
„Опитът на Мулти култи колектив от 2011 г. насам показва, че подозрение и страх към „различните” има до момента, в който хората се срещнат лице в лице в неформална сигурна среда и видят човека отвъд клишето, налагано от „услужливи” медии, чиято задача е да дезинформират и да всяват страх, често под формата на откровено „фалшиви новини”.
Разбирането се гради с познаването, доверието – с контакта. Липсата на държавни политики за реална интеграция има своята роля в негативните стереотипи към „чужденците“, споделя Бистра Иванова, координатор на Time Heroes и заместник – председател на Мулти култи колектив.
„Поляризирането на мненията в България е нормален процес в публичния диалог и при постигането на обществен консенсус. Проблемът е в радикализирането и брутализирането на мненията. Публичният дискурс в България е нормализирал изключително високи нива на омраза в ежедневието, което показва, че трябва да преосмислим образователната си система и етичните кодекси на медиите и публичните институции. В противен случай съвсем скоро ще се разпаднем като общество – ще се разбием на малки острови от зомбирани корабокрушенци, които вместо да направят заедно лодка и да се спасят, ще умрат от гладна смърт, докато псуват „виновните“ – „ромите“, „бежанците“, „гейовете“, „кариеристките“, „комунистите“, „Сорос/Путин“… А никой не ни е виновен, ако сами се отказваме от диалога и солидарността“, смята Алексей Пампоров, културолог, доктор по социология и доцент в Института за изследване на обществата и знанието при БАН.